Připravujeme: Kapky na kameni v Goethe Institutu

Po Litomyšli a Litoměřicích se úspěšná výstava Kapky na kameni opět přesune. Na podzim letošního roku ji zpřístupníme návštěvníkům pražského Goethe Institutu. Výstava vznikla na základě stejnojmenné knihy, kterou v roce 2019 vydala skupina českých a slovenských spisovatelek.

Kniha Kapky na kameni měla smůlu. Vyšla během pandemie a cestu ke svým čtenářům si hledala poměrně složitě. Přesto stojí za pozornost, jak po stránce obsahové, tak vizuální. Z hlediska obsahu navazuje na velmi populární a do mnoha jazyků přeloženou knihu Good Night Stories for Rebel Girls (Příběhy na dobrou noc pro mladé rebelky) a přináší příběhy 50 reálných ženských postav z české a slovenské historie i ze současnosti. Seznamuje tak čtenáře s osudy žen, které se nebály postavit totalitě, s ženami, které navzdory nepříznivým podmínkám vynikly v profesích, jež do té doby příslušely pouze mužům, nebo s ženami, které se staraly o druhé a nebály se ozvat.

Kromě neotřelých a v mnoha ohledech inspirativních životních osudů vyniká kniha Kapky na kameni také svým obrazovým doprovodem, neboť pro každý ženský příběh vznikly velmi osobité ilustrace. Jejich autorkami je dvacet šest ilustrátorek z Čech a Slovenska. Každá z nich pracovala v knize jiným stylem, a proto lze na knihu pohlížet také jako na přehlídkou rozmanitých ilustrátorských technik – čistě analogové ilustrace, nakreslené akvarelem a tuší na papír; digitální ilustrace, která se vyznačuje umírněnou barevností a jemnými strukturami, nebo naopak naddimenzovanými bloky sytých barev; a nakonec symbióza obojího, neboť i dnes řada ilustrátorů staví svou digitální grafiku na řemeslných základech kresby provedené obyčejnou tužkou.

Hlavním cílem stejnojmenné výstavy v městské galeriibylo přenést svrchu zmíněný různorodý přehled ilustrátorských technik do výstavního prostoru. Zajímavým momentem bylo na výstavě propojení textu a obrazu, aby se návštěvník mohl seznámit se samotným způsobem práce ilustrátorky. Ilustrace knihy Kapky na kameni jsou určeny mladým čtenářům a volí proto velmi specifickou, hravou, barevnou a neotřelou formu. Vyprávějí příběhy, podobně jako text, který ilustrují, přiřazují atributy, portrétují vybrané osobnosti a uvádějí diváky do doby, v níž žily nebo do problémů, kterým musely čelit a přitom zůstávají ve skrze intimními uměleckými díly.

Ilustrátorky knihy Kapky na kameni

Pavla Baštanová, Barbora Idesová, Jana Farmanová, Magdaléna Gurská, Han Donau, Aneta Františka Holasová, Margarita Khavanski, Veronika Klímová, Kateřina Kynclová, Nikola Logosová, Michaela Mihalyi, Jana Nachlingerová, Taja Spasskova, Ivana Šáteková, Monika Pascoe Mikyšková, Ilona Polanski, Alica Raticová, Tereza Říčanová, Broňa Schragge, Dagmar Skokanová Tragorová, Petra Waldauf Slabá, Marie Štumpfová, Andrea Tachezy, Bianka Török, Veronika Vlková, Lucia Žatkuliaková

Spisovatelky knihy Kapky na kameni

Monika Kompaníková, Kamila Musilová, Gabriela Futová, Lucie Jarkovská, Monika Kapráliková, Hana Krutílková, Klára Kubíčková, Veronika Šikulová, Zuzana Štelbaská