SMETANOVA VÝTVARNÁ LITOMYŠL 2024
Od roku 2019 pořádá Městská galerie Litomyšl letní festival Smetanova výtvarná Litomyšl. Podobně jako v uplynulých devatenácti letech, čeká také letos na návštěvníky festivalové Litomyšle na dvě desítky výstavních projektů.
Ústřední výstavou jubilejního dvacátého ročníku Smetanovy výtvarné Litomyšle je velkoryse koncipovaná open-air přehlídka soch sochaře Čestmíra Sušky, absolventa Akademie výtvarných umění v Praze. Jeho deset monumentálních plastik bylo do veřejného prostoru města umístěno se záměrem organického prolnutí individuální estetiky kovových solitérů s osobitou atmosférou vybraných lokalit.
Tvarově bohaté Suškovy plastiky stojí v protikladu k intimně laděným uměleckým dílům jedné z našich nejvýznamnějších umělkyň druhé poloviny 20. století Aleny Kučerové. Její výstavu nazvanou Bod, obraz, krajina… lze navštívit v Galerii Miroslava Kubíka.
Současnému umění se věnuje v programu Smetanovy výtvarné Litomyšle také výstava DVA / Renata Edlmanová / Jasan Zoubek (White Gallery), projekt A Heap of Stones (Lubná) či výstava fotografií AllegroForte autorek Štěpánky Stein a Vendy Mlejnské. Podmanivé velkoformátové snímky zachycují významné české interprety klasické hudby (např. dirigenta Jakuba Hrůšu, primabalerínu Dariu Klimentovou nebo flétnistku Janu Semerádovou) a svým formálním pojetím narušují naše zažité představy o vážném světě klasické hudby.
Podobně jako u festivalu hudebního, reflektují rovněž některé z výtvarných projektů letošní „smetanovské téma“. Ducha doby, v níž Smetana žil a tvořil, přibližuje výstava v Městské galerii Litomyšl nazvaná Stanislav Sucharda. Emoce národa. Zcela „smetanovské“ jsou pak dvě nové sochy, které budou v Litomyšli ke skladatelově poctě odhalena. První z nich nese název Cesta života a jejím autorem je sochař Rudolf Burda, s jehož díly jsme se mohli seznámit v minulém roce v Zámeckém pivovaru. Zcela v intencích své tvorby vytvořil R. Burda pro Litomyšl plastiku z vysoce leštěného nerezového materiálu. Osobu skladatele vyjádřenou v klasičtějším sochařském pojetí bychom v Burdově soše hledali marně. Cesta života je spíše vyjádřením skladatelovy celoživotní lásky k hudbě a k emocím, které v nás probouzí.
Autorem druhého ze „smetanových pomníků“, nazvaného Auriossa, je sochař a designér Michal Cimala. Jeho volnou tvorbu charakterizuje především reflexe současnosti, která se promítá do velmi osobitě pojímané figurální plastiky. V případě sochy pro Litomyšl se však autor figury vzdal, neboť nutně nepotřeboval pojmenovat neznámé. Pracoval totiž s notoricky známým životním příběhem slavného skladatele. Namísto věrohodnosti se však uchýlil k jeho dekonstrukci, a z vyprávění, které známe z učebnic či odborných textů, si vypůjčil pouze jeden z jeho nejdůležitějších atributů – skladatelovu postupnou ztrátu sluchu. Inspirací mu byla kniha Bedřich Smetana – fyzická osobnost a hluchota od českého antropologa Emanuela Vlčka, konkrétně v ní obsažené kresby ušních kůstek.
Kromě výstavy děl Stanislava Suchardy v domě U Rytířů jsou staršímu umění na festivalu věnovány také expozice v Galerie Zdeněk Sklenář (František Kupka – Známý neznámý), v Galerii Kroupa (Žena jako múza v moderním umění) a v Portmoneu – Museu Josefa Váchala, kde jsou k vidění erotické fotografie, bibliofilie a exlibris z počátku 20. století (výstava Když se i muži červenají).
Po dvouleté pauze zapříčiněné rekonstrukcí se na zámek v Litomyšl vrací Městská obrazárna. Na výstavě nazvané Městská galerie nově zde Městská galerie Litomyšl představí jak díla ze své sbírky, tak velkoformátovou malbu Ecce Homo umělce Daniela Pešty, která byla vystavena na benátském bienále.
Mezi dalšími aktivitami Smetanovy Litomyšle naleznete také výstavy MenART – na cestě v domě U Rytířů, TRIUMPHONY – české sklo pěti století v Galerii na Milovské huti, Veronika Bílková/ Plenér 2 v Galerii Pakosta, Glass Anion& Jiří Pačinek v Zámeckém pivovaru, Martin Patřičný v Galerii Dudycha, Antonín Kroča: krajina s květy, květy pro ženu v Galerii U Fortny či Texty, partitury, záznamy v Zámeckém pivovaru.
Veškeré dění dvacátého ročníku Smetanovy výtvarné Litomyšle je shrnuto na webové stránce www.vytvarnalitomysl.cz a v programovém sešitu, který je k dostání v info pointech hudebního festivalu a v Informačním centru.
Projekt Smetanova výtvarná Litomyšl se v roce 2024 uskuteční díky laskavé finanční podpoře Veroniky a Libora Winklerových, Ministerstva kultury ČR, Pardubického kraje a města Litomyšl.