A A A

Zdeněk Fránek – Příliš neviditelná architektura / Too invisible architecture

Vernisáž: 30. 9. 2012 17:00

1. 10. 2012 – 2. 12. 2012, Dům U Rytířů

Architekt Zdeněk Fránek, jeden z nejvíce publikovaných českých autorů v zahraničí má v Litomyšli v současné době dvě realizace - jednu trvalou, druhou dočasnou. Je autorem Nového kostela Církve bratrské a Perské neboli Neviditelné věže, která stojí před domem U Rytířů. Věž je jednou z částí Fránkova výstavního cyklu, který měl svoji premiéru v listopadu loňského roku v brněnském Domě umění.

Neviditelná věž se stala jednotícím motivem celé expozice v Městské galerii Liotmyšl - v domě U Rytířů. Její fotografie, lemující a vizuálně tak sjednocující v pásu očí všechny výstavní prostory, vytvořili jak amatérští, tak profesionální fotografové.

První dvě místnosti jsou doplněny o trojrozměrné modely Fránkových architektonických návrhů pro Litomyšl, které vytvořili studenti z Fakulty umění a architektury v Liberci, kde působí jako pedagog a děkan. Poslední místnost je jakýmsi ateliérem architekta - "laboratoří architekta", kdy velký pracovní stůl je naplněn posledními návrhy, skicami a úvahami architekta Zdeňka Fránka.

Součástí této výstavy je také edukační program pro školy, který je určen pro všechny věkové skupiny dětí. Je rozdělen do několika částí, lehce se dotkneme historie při porovnávání rozdílů vzniku měst Litomyšl a Poličky. Hlavním tématem programu je návrh ideálního města. Třída se rozdělí na dvě skupiny - návštěvníky a obyvatele. Každá skupina se pak bude snažit vytvořit své ideální město. Podle věku a možností žáků, ho pak bude mluvčí skupiny prezentovat.

Další částí programu je pak seznámení s tím, jak vzniká budova. Od prvního nápadu, přes úřad, stavbu až po poslední kytičku na záhonu.

Žáci si následně prohlédnou výstavu a do školy odnesou své nápady a návrhy. Dále s nimi mohou nabité vědomosti rozvinout ve škole v debatě o dnešním životě ve svém městě či vesnici.

Video CMS TV: https://www.youtube.com/watch?v=wvJ-smBA2Xs

Přílohy

  • franek1
  • franek2
facebook You Tube
print
Městská galerie Litomyšl • Smetanovo nám. 110 • dům U Rytířů • 570 01 Litomyšl • tel. 461 614 765

Děkujeme za spolupráci

Ministerstvo kultury Pardubický kraj město Litomyšl Litomyšlský architektonický manuál