A A A

Vůle a myšlenka

Vernisáž: 26. 4. 2013 17:00

27. 4. 2013 – 2. 6. 2013, Dům U Rytířů

Silná vůle a myšlenka stála na počátku zrodu Fakulty restaurování, která v tomto roce slaví dvacet let od svého založení. Městská galerie se rozhodla uspořádat výstavu vzdávající hold pedagogům – výtvarným umělcům, kteří stáli u vzniku restaurátorské školy, podíleli se na její výuce, či zde v současnosti působí. Vernisáž k výstavě proběhne v pátek 26. 4. 2013 v 18 hodin, výstava bude otevřená do 2. 6. 2013.

 

Vůle a myšlenka je motto výstavy, která  prezentuje tvorbu více než dvaceti výtvarných umělců, kteří se během dvacetileté existence fakulty restaurování v Litomyšli podíleli na výuce výtvarné přípravy. Výstava přináší pohled na díla ze soukromých ateliérů umělců, kteří stáli u zrodu fakulty restaurování, působili zde nebo zde stále pracují. Někteří výtvarní pedagogové již bohužel nejsou mezi námi, přesto se se všemi alespoň skrze jejich díla můžete setkat od 26. dubna do 2. června v prostorách domu U Rytířů. Těšit se můžete například na díla Jiřího Látala, Vendulky Látalové, Jaroslava Horálka, Aleše Ogouna, Arnolda Bartůňka, Bohdana Kopeckého, Borise Jirků, Lukáše Tůmy, Pavla Hoška a dalších.

Výstava vznikla v rámci oslav 20 let výuky restaurování v Litomyšli. Fakulta restaurování  doprovodnými aktivitami prezentuje svoji odbornou práci, ale představuje také volnou tvorbu výtvarníků, kteří na fakultě působili jako pedagogové, jejich tvorbu můžete zhlédnout právě v domě U Rytířů, ale také těch, kteří zde studovali. Volná tvorba studentů fakulty restaurování bude prezentována od 22. června v Portmoneu. Tato výstvava bude spojená s výročím 20 let od otevření Pormonea, muzea Josefa Váchala, na jehož záchraně se podíleli restaurátoř Jiří Látal, Vendulka Látalová, Jaroslav Horálek a Jan Turský, kteří si při této práci uvědomili, že je potřeba zajistit odpovídající výuku v oblasti restaurování, tuto myšlenku podpořili zástupci města Litomyšle, což umožnilo vznik Školy restaurování a konzervačních technik, ze které se postupně vytvořila jedna z fakult pardubické univerzity.                                                                                           

Přílohy

  • vule1
  • vule2
facebook You Tube
print
Městská galerie Litomyšl • Smetanovo nám. 110 • dům U Rytířů • 570 01 Litomyšl • tel. 461 614 765

Děkujeme za spolupráci

Ministerstvo kultury Pardubický kraj město Litomyšl Litomyšlský architektonický manuál