A A A

Šárka Hrouzková a její žáci

Vernisáž: 29. 1. 2015 17:00

30. 1. 2015 – 22. 3. 2015, Dům U Rytířů

Výstava výtvarnice a významné pedagožky Výtvarného studia Dolní Újezd. Autorka se ve své současné tvorbě pohybuje na polích nezobrazivého umění, její tvorba osciluje mezi lyrickou abstrakcí a tzv. konkrétním uměním, dále pracuje s materiálovými asamblážemi a instalacemi často s použitím především kovových reliktů. Její tvorba čerpá svá východiska z krajiny, východních filosofií, mayské kultury, českého baroka, především Santiniho díla a hlavně z hlubokého lidství a empatie ke všemu živému i neživému.

 

K současné podobě své tvorby se propracovala z původních realistických východisek, především v době studií, přes imativní kresby a malby, které stále více opouštěly formou jisté znakovosti figurativní prvky, přes které se autorka dopracovala až k abstrakci. I abstraktní a znakovou polohu autorka postupně redukuje až do polohy čistého konkretu, syrových materiálových realizací, práce s linií, barvou a základní geometrií.

Jednoznačně je nelehké Šárku zařadit pouze do jedné kategorie, její záběr je poměrně široký, její tvorba však i přes zmíněnou šíři působí konsistentně a přesvědčivě. Můžeme ji zařadit do oblasti duchovního (ač to slovo zní dnes poněkud zprofanovaně) umění, které je čisté, otevřené a nezavání šarlatánstvím. V případě Šárky Hrouzkové je její tvorba stejně moudrá, pokorně tichá a zároveň velkoryse intenzivní, tak jako její osobnost.

Kurátorem výstavy je Mgr. Štěpán Málek, akademický sochař.

 

Video z vernisáže

Tisková zpráva

Přílohy

  • hrouzkova
facebook You Tube
print
Městská galerie Litomyšl • Smetanovo nám. 110 • dům U Rytířů • 570 01 Litomyšl • tel. 461 614 765

Děkujeme za spolupráci

Ministerstvo kultury Pardubický kraj město Litomyšl Litomyšlský architektonický manuál