A A A

PLÁN B / Smetanova výtvarná Litomyšl 2021

Vernisáž: 3. 7. 2021 14:00

3. 7. 2021 – 30. 8. 2021, Dům U Rytířů

Sedmnáctý ročník festivalu věnovaného výtvarnému umění zahrne celkem 16 výstavních projektů, které budou k vidění od června do září. Kromě výstav, které proběhnou ve výstavních prostorách místních galerií, se návštěvníci letní Litomyšle mohou těšit na druhý ročník open-air výstavy soch v exteriéru města Plán B, která nabídne především nová site-specific díla předních českých umělců a umělkyň.

Výstavní festival Smetanova výtvarná Litomyšl vznikl s cílem rozšířit kulturní nabídku města v letních měsících a doplnit originálním způsobem program hudebního festivalu. Tradičně se do něj zapojují kulturní aktéři města – galerie, muzeum a církevní organizace. „Podobně jako ostatní kulturní organizace jsme v tomto roce také my trnuli, zda se výtvarná Litomyšl bude moct konat. Naštěstí se uskutečnit může a díky optimismu a energii všech aktérů je program skutečně nabitý. Na své si přijdou jak milovníci současného umění, tak ti, kteří upřednostňují starší umění a jeho historický kontext“, dodává ředitelka městské galerie Martina Zuzaňáková.

Již podruhé je součástí festivalu Smetanova výtvarná Litomyšl výstava Plán B, která představí 11 soch a objektů rozmístěných na litomyšlských veřejných prostranstvích. Výstava přivede do Litomyšle objekty, které reagují na aktuální problémy nebo odkazují přímo k vizualitě prostředí a vyzývají návštěvníky k interakci. „Intervence do veřejného prostoru není jeho narušením, ale spíše hledáním společného tónu. Někdy je tak nenápadná, že se stává přirozenou součástí, jako by tu byla přítomná už odedávna“, představuje výstavu kurátorka výstavy Lenka Lindaurová. Vystavujícím umělci Plánu B jsou letos Matěj Al-Ali, Erika Bornová, Milena Dopitová, Josef Duchan, Tomáš Hlavina, Kryštof Kaplan, Lenka Klodová, Eva Koťátková, Vladimír Kovařík, Pavel Mrkus, Richard Wiesner.

„Reakce na loňský Plán B nás přesvědčily, že není třeba znovuobjevovat Ameriku, když před námi leží celý kontinent možností. Diváky a obyvatele Litomyšle tak letos čeká další řada uměleckých děl od předních tvůrců, které ve většině případů vznikly na míru naší výstavě a géniu loci města a divákům umožní konfrontaci s uměním v živém a současně bezpečném prostředí,“ říká Pavel Smutný, president nadačního fondu Bohemian Heritage Fund, který Smetanovu výtvarnou Litomyšl spolu s Městskou galerií Litomyšl připravuje. Přehlídka vzniká v úzké spolupráci s pořadateli Mezinárodního hudebního festivalu Smetanova Litomyšl.

Záštitu nad projektem Smetanova výtvarná Litomyšl 2020 převzal 1. náměstek hejtmana Pardubického kraje pro investice a kulturu pan Roman Línek.
Projekt Smetanova výtvarná Litomyšl finančně podpořili Ministerstvo kultury ČR a Pardubický kraj.

Změna programu vyhrazena.
Aktuální informace o akcích XVII. Smetanovy výtvarné Litomyšle na www.vytvarnalitomysl.cz.

Přílohy

  • Plan_B_pozvanka_2021
facebook You Tube
print
Městská galerie Litomyšl • Smetanovo nám. 110 • dům U Rytířů • 570 01 Litomyšl • tel. 461 614 765

Děkujeme za spolupráci

Ministerstvo kultury Pardubický kraj město Litomyšl Litomyšlský architektonický manuál