A A A

PLÁN B / Smetanova výtvarná Litomyšl 2020

Vernisáž: 2. 7. 2020 00:00

2. 7. 2020 – 4. 10. 2020, Dům U Rytířů

Cyklus výstav vizuálního umění Smetanova výtvarná Litomyšl nejen doplňuje nabídku pro návštěvníky Národního festivalu Smetanova Litomyšl, ale láká k letní návštěvě města další milovníky umění. Koncept projektu, do něhož vstupují různí pořadatelé a svobodně, různorodě a přesto společně zaplňují jednotlivé „sály“ galerie jménem Litomyšl, je sám o sobě ojedinělý. Počet zapojených subjektů a souběžně pořádaných výstav v malém desetitisícovém městě je však bezpochyby unikátem. Původně pouhá doprovodná akce si tak postupně vydobyla vlastní renomé a stala se kulturním počinem, obohacujícím českou výtvarnou sezónu.  

Smetanovu výtvarnou Litomyšl za podpory Bohemian Heritage Fund. Pardubického kraje a Města Litomyšl pořádá Smetanova Litomyšl, o. p. s., ve spolupráci s Atelierem Duke Bohemia, Českou inspirací, Fakultou restaurování Univerzity Pardubice, Galerií Miroslava Kubíka, Galerií Kroupa, městem Litomyšl, Městskou galerií Litomyšl, Městským muzeem Česká Třebová, Portmoneem - Museem Josefa Váchala, Regionálním muzeem v Litomyšli, Východočeskou galerií v Pardubicích, White Gallery v Osíku a s vystavujícími umělci. 

Stejně jako hudební Národní festival Smetanova Litomyšl proběhne také Smetanova výtvarná Litomyšl letos vzhledem k okolnostem v nové podobě. Pomyslným centrem každoroční přehlídky výtvarného umění je tentokrát reprezentativní výstava v exteriéru města nazvaná Plán B, která představí díla čtrnácti známých českých umělců a umělkyň. Venkovní přehlídku doplní výstavy pořádané Městskou galerií Litomyšl, Regionálním muzeem Litomyšl, Galerií Pakosta, Galerií Kroupa, Zámeckým návrším, Kulturákem Archa, Galerií Kubík a White Gallery.

Ačkoliv se ještě před dvěma měsíci zdálo, že bude celý koncept Smetanovy výtvarné Litomyšle zrušen, nestalo se tak, a vy si, milí návštěvníci, můžete užít letní Litomyšl tak, jak jste zvyklí. Projděte se exteriérovou výstavou Plán B a navštivte některou ze zúčastněných kulturních organizací. Čeká na vás nevšední zážitek, a navíc nás podpoříte v tom, co děláme. 

 

16. ročník Smetanovy výtvarné Litomyšle 2020

 

PLÁN B

2. 7. – 2. 9. 2020

kurátorka: Lenka Lindaurová

pořádá: Bohemian Heritage Fund, Městská galerie Litomyšl, Město Litomyšl

Restart kultury po koronavirové krizi bude výzvou, kterou nejsou všichni ochotni přijmout. Slovy básníka – budoucnost už není tím, čím bývala. Ale známe to: malý krok pro člověka… Proto vykročme s úsměvem a pochopením. To jsme učinili i my, když jsme se dozvěděli, že velký Smetanovský festival se výrazně redukuje. Původní grandiózní plán pro Smetanovu výtvarnou Litomyšl jsme museli odložit na příští rok, a tak jsme letos vtrhli do veřejného prostoru města, které je pro všechny bezpečné.

Našim cílem bylo pobavit a podpořit všechny – obyvatele města, diváky, turisty, umělce i ptactvo. Oslovili jsme pestrou škálu umělců, kteří se s nadšením připojili. Oprášili jsme některá hotová, ale v novém kontextu oživlá díla, a především podpořili vznik zcela nových prací pro tuto konkrétní příležitost. Ambicí přehlídky není zabodovat v kurátorských sofistikovaných žebříčcích, ale skutečně upřímně potěšit. Povzbudit do dalších kroků a ukázat, že lidská kreativita hory přenáší.

Čtrnáct umělkyň a umělců napříč generacemi s chutí zmapovalo a nově zabydlelo Litomyšl. Snažili jsme se, aby nevznikla z nouze ctnost, a laťku jsme i v tuto chvíli nasadili dost vysoko. Ani jsme však nebyli překvapeni kvalitním výsledkem, který si můžeme užívat celé léto.

 

Vystavující umělci a umělkyně:

Veronika Šrek Bromová / Planeta

Martin Dašek / Mark VIII

Jiří David / Pokud mohu, musím…

Jan Haubelt / Velká kůže

Anna Hulačová / Návrat z mise

Matyáš Chochola / Střet civilizací

Ladislav Jezbera / Korona česká

Jiří Kovanda / Let okna

Petr Kvíčala / Velikonoční socha

Dominik Lang / Místo pro hledače

Richard Loskot / Světelný klavír

Jakub Nepraš / Metropolia

Kateřina Vincourová / Do vzduchoprázdna

Vladimír 518 / Interpretace černobílých struktur Zdeňka Sýkory

Přílohy

  • vytvarna_litomysl_1
  • vytvarna_litomysl_2
  • skladacka_planB_1
  • skladacka_planB_2
facebook You Tube
print
Městská galerie Litomyšl • Smetanovo nám. 110 • dům U Rytířů • 570 01 Litomyšl • tel. 461 614 765

Děkujeme za spolupráci

Ministerstvo kultury Pardubický kraj město Litomyšl Litomyšlský architektonický manuál