A A A

Obrazy plné Litomyšle

Vernisáž: 16. 8. 2013 17:00

17. 8. 2013 – 29. 9. 2013, Městská obrazárna

Chcete poznat výtvarnou tvář Litomyšle? Městská galerie Vám v měsíci září poskytne hned dvě možnosti, dvě výstavy umělců, jejichž život a tvorba jsou spjaty právě s Litomyšlí. V Městské obrazárně, ve 2. patře litomyšlslkého zámku, probíhá do 29. 9. výstava s názvem Obrazy plné Litomyšle. K současné tvorbě profesionálních i amaterských litomyšlských výtvarníků se obrací výstava Výtvarná Litomyšl´13, která bude zahájena v pátek 6. 9. v 17 hodin v domě U Rytířů.

 

Chcete poznat již zaniklá místa Litomyšle, vidět její tvář z různýh úhlů pohledu a v proměnách  doby? Přijďte se podívat na výstavu Obrazy plné Litomyšle, která bude od 17. 8. do 30. 9. probíhat v Městské obrazárně, ve druhém patře litomyšlského zámku. Městská galerie Litomyšl v těchto rozsáhlých prostorách představí umělecká díla ze svého sbírkového fondu, který je dlouhodobě vytvářen a z velké části zaměřen právě na obrazy zachycující Litomyšl a její okolí a také na tvorbu umělců, kteří se v Litomyšli narodili, nebo zde prožili značnou část života, vznikla tak bohatá a pestrá kolekce inspirovaná poetikou místního kraje.

Na výstavě budou prezentována i dosud nevystavená díla a sochařské modely pro pomníky a sochy, které se nachází v ulicích Litomyšle. Těšit se můžete na rozměrná plátna zachycující panorama Litomyšle, ale i na drobné kresby a grafiky litomyšlských zákoutí. Výstava se však neomezí pouze na obrazy s motivy Litomyšle, ale představí i další volnou tvorbu umělců, kteří se  zde či v blízkém okolí narodili, vedle sebe se tak ocitnou díla Julia Mařáka, Antonína Dvořáka, Františka Ropka, ale i Václava Boštíka a Ludmily Jandové. Představeny budou také díla výtvarníků, kteří zde žili a jejichž tvorba byla inspirována Litomyšlí, mezi tyto autory patří například Josef Matička, jehož rodina věnovala Městské galerii rozsáhlou kolekci obrazů, či Karel Šťastný a Bohdan Kopecký. Obrazy Litomyšle, jejího okolí i přilehlých vesnic tak ukážou rozmanitost a půvab místního kraje.

Video CMS TV: https://www.youtube.com/watch?v=41MXG5bKRzk

Přílohy

  • obrltm
facebook You Tube
print
Městská galerie Litomyšl • Smetanovo nám. 110 • dům U Rytířů • 570 01 Litomyšl • tel. 461 614 765

Děkujeme za spolupráci

Ministerstvo kultury Pardubický kraj město Litomyšl Litomyšlský architektonický manuál