A A A

Mánie Josefa Portmana – "Vy jste unikum milý Portmane"

Vernisáž: 15. 6. 2019 17:00

16. 6. 2019 – 8. 9. 2019, Dům U Rytířů

Velkoryse koncipovaná výstava, jejíž vernisáž proběhne v sobotu 15. června od 17 hodin před domem U Rytířů, připomene životní i profesní osudy litomyšlského rodáka, bibliofila Josefa Portmana. Rozšíří dosavadní povědomí o jeho práci a sbírce, ale také přehodnotí některá přetrvávající klišé vztahující se k jeho osobě. Zatímco jeho přítel Josef Váchal, autor výmalby dvou místností domu, současného Portmonea, je dnes všeobecně znám, svérázný Portman zůstal jako démonický uzurpátor uměleckých děl ve Váchalově stínu. Portman bude na výstavě prezentován nejen svou vydavatelskou činností, ale také jako vytrvalý sběratel, rozporuplný mecenáš a milovník umění. Jako bibliofil a amatérský tiskař stál za vznikem mnoha zajímavých knižních titulů, nezřídka vydaných jen v jednom nebo několika málo výtiscích, často doplněných důmyslným výběrem výtvarného doprovodu. Neostýchal se oslovit ke spolupráci takové umělce, jakými byli např. Jan Konůpek, Zdenka Braunerová, Vojtěch Preissig, Milada Marešová, Josef Čapek nebo Karel Svolinský. Z literátů patřili k jeho nejoblíbenějším Charles Baudelaire, Otokar Březina, Paul Claudel, Jaroslav Durych, Eugène Demolder, Gustav Flaubert, Franz Kafka, Pierre Louÿs a Miloš Marten. Přestože Portman celoživotně působil v Litomyšli, charakter, rozpětí a výsledky jeho činnosti přesáhly hranice jeho rodného regionu a v určitém směru také hranice tehdejšího Československa. Navázal např. kontakty s Georgesem Rouaultem, Georgem Groszem nebo Albertem Schamonim. Stal se také jedním z prvních nakladatelů, kteří u nás vydali ilustrované texty Franze Kafky. Zvláštní pozornost bude na výstavě věnována Portmanově sbírce výtvarného umění.

Josef Portman svými dary významně obohatil fondy litomyšlské Městské galerie i Památníku národního písemnictví v Praze, jemuž věnoval podstatnou část svého celoživotního díla. A právě ve spolupráci těchto institucí vznikla tato rozsáhlá výstava, která vůbec poprvé komplexně představí Litomyšlanovu osobnost a jeho rozmanitou sbírku – kresby, malby, grafiky, ex libris, užité umění, plastiky, fotografie, knižní tvorbu, tiskařské štočky, ale i archivní materiály. Kurátorkami tohoto výstavního projektu jsou PhDr. Vilma Hubáčková, CSc., a PhDr. Bronislava Rokytová, Ph.D., z Památníku národního písemnictví, jež při jeho přípravě vyšly z témat, která zpracovaly ve své nedávno vydané knize Josef Portman (1893–1968). Na pomezí bibliománie. Podoba výstavy, jež se koná i díky velkorysé finanční podpoře Ministerstva kultury ČR ve výši 376 000 Kč, částce 20 000 Kč poskytnuté Pardubickým krajem a také tradičním místním sponzorům – firmě Langhamer a Vinárně „U Mydláře“, je dílem pražského architektonického studia ASGK Design a litomyšlského grafického studia wwworks.  Záštitu nad ní převzali Roman Línek, 1. náměstek hejtmana Pardubického kraje, a starosta Litomyšle Daniel Brýdl. Přístupná bude do 8. září, a to v rámci festivalu Smetanova výtvarná Litomyšl.  

K výstavě je připraven bohatý doprovodný program pro malé i velké milovníky umění.

UNIKUM PORTMAN: Komentovaná prohlídka Vilmy Hubáčkové, historičky umění specializující se  zvláště na autorské knihy a odbornice na dílo a sbírku Josefa Portmana, v rámci Večera s galerií bude věnována nejen vztahu Josefa Váchala a Josefa Portmana prostřednictvím jeho tiskařské a sběratelské činnosti.

čtvrtek 27. 6. v 17.30

Vstup: zdarma k platné vstupence/není nutná rezervace

MÁNIE JOSEFA PORTMANA: Mimořádná komentovaná prohlídka celé výstavy s Vilmou Hubáčkovou a Bronislavou Rokytovou, kurátorkami expozice a spoluautorkami monografie „Josef Portman (1893–1968). Na pomezí bibliománie“.

sobota 10. 8. ve 14.30

Vstup: zdarma k platné vstupence/není nutná rezervace

„BOŽSKÁ OPILOST“ JOSEFA PORTMANA: Závěrečná komentovaná prohlídka Bronislavy Rokytové, historičky umění se specializací na kulturně-politický kontext vzniku děl. Představí především zahraniční výtvarné umělce ve sbírce Josefa Portmana a jeho život v komplikovaných letech 1938–1968.

sobota 7. 9. ve 14.30

Vstup: zdarma k platné vstupence/není nutná rezervace

Speciální program

Unikátní koncert světoběžníka a multiinstrumentalisty jménem Vojta Violinist v rámci Večera s galerií.

čtvrtek 29. 8. v 17:30

Vstup: zdarma k platné vstupence/není nutná rezervace

Z Portmanovy filmotéky

… s Petrou Beranovou, filmovou historičkou

Valérie a týden divů 

Filmová surrealistická báseň podle předlohy Vítězslava Nezvala o dospívání třináctileté dívky. Film je inspirován gotickým románem s prvky upírského hororu, kterému výtvarnice Ester Krumbachová vtiskla sugestivní kouzlo snové féerie; je jedním z posledních snímků čs. nové vlny. (Režie J. Jireš, 1970, 73 min.)

Středa 10. 7. ve 20.00

Vstup: zdarma k platné vstupence/není nutná rezervace

Straka v hrsti

Podtitul filmu – „Hra o lásce a nenávisti“ – odkazuje na inspiraci českou středověkou satirou. Středověké tržiště je prostorem, kde sledujeme příběh podvodného mastičkáře, prohnané zlodějky a naivního mládence. To vše umocňuje hudba Pražského výběru. Film byl po dotočení označen cenzory za obscénní a okamžitě stažen z čs. distribuce. (Režie J. Herz, 1983, 96 min.)

středa 14. 8. ve 20.00

Vstup: zdarma k platné vstupence/není nutná rezervace

Pro rodiče i s dětmi

Vazba knih a linoryt

Výtvarná dílna pro malé i velké milovníky umění, během které si bude možné vyzkoušet klasickou grafickou techniku linorytu a vytvořit si originální zápisník.

sobota 22. 6. od 9.30 do 12.00

Vstup: 30 Kč /rezervace možná na E: edukace@galerie.litomysl.cz

Tvorba autorských knih

V rámci Večera s galerií se expozice výstavy promění v tiskařskou dílnu, kde si po vzoru originálních tisků Josefa Portmana bude možné zhotovit vlastní autorskou knihu.

čtvrtek 25. 7. v 17.30

Vstup: zdarma k platné vstupence/není nutná rezervace

Mramorování

Tisknout se může i z hladiny vody! Výtvarná dílna plná experimentu, náhody a barevných variací nejen na papíře, ale i na textilu a dalších netradičních materiálech.

sobota 7. 9. od 9.30 do 12.00

Vstup: 30 Kč /rezervace možná na E: edukace@galerie.litomysl.cz

Pro děti (děti do 18 let vždy zdarma)

Placka za vysvědčení

Výtvarné experimentování s tiskátky a tištěnými texty dá vzniknout originálním plackám na batoh, penál nebo čepici.

pátek 28. 6., celý den od 10.00 do 17.00

Zdarma

Art/Man – Josef Portman očima dětí

Sobotní dopoledne přímo v expozici výstavy s tvůrčími a herními zastaveními pro rodiče s dětmi od 4 let.

červencové soboty (6., 13., 20., 27.) vždy od 10.00 do 12.00

Vstup: zdarma k platné vstupence/není nutná rezervace

Pracovní listy

Chystáte se k nám s dětskými návštěvníky? V tom případě by vaši prohlídku mohly zpestřit listy k výstavě s názvem „DEKA–DÉNC?“, které jsou plné zajímavých informací a zábavných úkolů. Pracovní listy jsou součástí výstavy nebo jsou zdarma ke stažení na www.galerie.litomysl.cz.

Zdarma

Pro školy

Prohlídka výstavy s lektorkou pro školky, školy a skupiny s dětmi, s výkladem reagujícím zejména na otázky a podněty dětí a studentů. Doprovodné programy k aktuální výstavě obsahují výtvarnou dílnu.

Vstup: 20 Kč, pedagog zdarma/rezervace na E: edukace@galerie.litomysl.cz; T: 461 653 488

Pro pedagogy

Exkluzivní prohlídka výstavy den před vernisáží s galerijní lektorkou. V průběhu prohlídky bude představena koncepce výstavy, nabídka programů pro školy a náměty na činnosti, které lze uskutečnit při návštěvě výstavy s dětmi nebo následně ve škole.

pátek 14. 6. v 15.00

Vstup: pro pedagogy zdarma/nutná rezervace na E: edukace@galerie.litomysl.cz   

Změna programu vyhrazena!

   

Přílohy

  • Portman_plakat
  • Portman_pozvanka_1
  • Portman_pozvanka_2
  • Portman_letak_1
  • Portman_letak_2
facebook You Tube
print
Městská galerie Litomyšl • Smetanovo nám. 110 • dům U Rytířů • 570 01 Litomyšl • tel. 461 614 765

Děkujeme za spolupráci

Ministerstvo kultury Pardubický kraj město Litomyšl Litomyšlský architektonický manuál