A A A

Malířka Lííída Jandová

Vernisáž: 17. 6. 2017 17:00

18. 6. 2017 – 10. 9. 2017, Dům U Rytířů

Městská galerie již tradičně představuje svou velkou, letní výstavou osobnost neodmyslitelně spjatou s Litomyšlí a jejím okolí. V letošním roce se ve spolupráci s White Gallery zaměří na tvorbu malířky a grafičky Ludmily Jandové, prezentována bude kolekce veřejnosti téměř neznámých děl – olejomaleb, ale i sochařských prací. Vernisáž výstavy Malířka Lííída Jandová, jejíž kurátoři jsou Jiřina Dejmková a Martin Janda, se uskuteční v sobotu 17. června v 17 hodin před domem U Rytířů. Výstava probíhá v rámci festivalu Smetanova výtvarná Litomyšl a potrvá až do 10. září.

Ludmila Jandová (1938–2008) se po studiích na Akademii výtvarných umění v Praze se vrátila do svého rodného kraje. V Osíku u Litomyšle prožila téměř celý svůj život, okolní krajina, ale i místní lidé a jejich osudy se staly inspirací i pro její tvorbu. Výstava představí její rané práce z 60. a 70. let, k vidění bude nově zrestaurovaná kolekce jejích málo známých olejomaleb vesnických krajin a portrétů. Niternou malbou na plátně i na kartonu s námětem venkovského života a řadou podobenství ze světa zvířat, ptáků, koz a koní začíná Ludmila Jandová rozvíjet své celoživotní téma. Zachycením přírodních zákonů i rytmů v jejich syrovosti podává svůj obraz lidského života, strachu i naděje a pokory. Malířskou tvorbu obohatí několik drobných plastik. Tyto opět veřejnosti málo známé sochařské experimenty z 60. let jsou spíše kresbou rytou do kamene než klasickou sochařskou tvorbou. Měřítkem nevelké objekty vynikají však nespornou monumentalitou a jasným výtvarným sdělením.

K výstavě je připraven doprovodný program, v rámci tzv. Večerů v galerii, které se konají poslední čtvrtek v měsíci vždy od 17:30, můžete navštívit komentovanou prohlídku i komorní koncerty. 29. června Vás výstavou provede Martin Janda, jenž pohovoří nejen o koncepci výstavy, ale i o životě a tvorbě své maminky. Do hudby violoncellistky Veroniky Hložkové se budete moci zaposlouchat 27. července. Sklady francouzských a argentinských interpretů v podání studentů pardubické konzervatoře Milada Šulcová (housle) a Miroslav Popelka (akordeon) rozezní prostory galerie 31. srpna. K výstavě probíhá také program pro školy a skupiny s dětmi.

Úryvek z textu: Zamyšlení nad dílem Ludmily Jandové od Jarmily Otradovicové, 1969

Na počátku bylo slovo a ze slova se zrodil pták – myšlenka. Pták – znak síly a lehkosti, odvahy a radosti, znak svobody ovládající prostor s hravou jistotou, která je v souladu s vesmírnými zákony, aniž potřebuje složitý výpočet, protože křídla jsou kormidlem a oko kompasem a předvídavý cit včas upozorňuje na nebezpečí.

K výstavě je připraven doprovodný program:

Komentovaná prohlídka

Speciální komentovaná prohlídka v den narození paní Ludmily Jandové s autorem výstavy a jejím synem, panem Martinem Jandou: 3. 8. v 15.00.  

Večer v galerii

Netradičně prožité chvíle s výstavou, drobným občerstvením, sklenkou vína a doprovodným programem. Začátek vždy v 17.30.

29. 6. Komentovaná prohlídka se spoluautorem výstavy a synem autorky, panem Martinem Jandou.

27. 7. Violoncellistka Veronika Hložková nás přesvědčí, že struny jejího nástroje nejsou stvořeny pouze pro skladby klasické hudby.

31. 8. Milada Šulcová (housle)a Miroslav Popelka (akordeon) zahrají skladby francouzských a argentinských interpretů.

https://www.youtube.com/watch?v=z5hFdTZQRTs&list=PLB3lpDOfgkkTG5x9s6Yb5a09NsFkyDjQZ&index=7

Přílohy

  • Plakat_Jandova
  • Pozvanka_Jandova
facebook You Tube
print
Městská galerie Litomyšl • Smetanovo nám. 110 • dům U Rytířů • 570 01 Litomyšl • tel. 461 614 765

Děkujeme za spolupráci

Ministerstvo kultury Pardubický kraj město Litomyšl Litomyšlský architektonický manuál