A A A

Lenka Holíková – Roury / vánoční instalace

Vernisáž: 3. 12. 2020 00:00

3. 12. 2020 – 10. 1. 2021, Dům U Rytířů

Tradiční vánoční instalace v domě U Rytířů – tentokrát v podání Lenky Holíkové.

Umělkyně Lenka Holíková žije a tvoří v průsečíku dvou kultur – české a německé. Svoji vánoční instalaci pro Městskou galerii Litomyšl nazvanou „Roury“ umístila do oken nevyužívaného zadního traktu domu U Rytířů. Originálním způsobem se jí tak podařilo upozornit na architektonickou členitost domu a současně zpřístupnit umělecké dílo divákovi v době, kdy je vstup do galerie nejistý.

Pět šestidílných oken vedoucích do ulice Růžová poskytlo rámy fotografické sérii, která byla vytvořena v nejmenované průmyslové oblasti. Fotografie abstrahují obraz na sebe naskládaných okapových rour v motiv soustředěných kruhů. Kruhy se seskupují, množí, vystupují, zmenšují a mizí, až skoro splývají s povrchem okenní tabule. Vzniká tak jedinečná kolážová kompozice „kaleidoskopických motivů“, která propůjčuje počáteční industriální fotografii poetický moment. Motiv světla vycházejícího z kruhů lze číst jako světlo na konci tunelu. V čase adventním je však toto světlo také světlem svící, které trpělivě rozžíháme na adventním věnci. První svíce je symbolem Naděje, druhá Míru, třetí Přátelství a čtvrtá Lásky.

Zadní trakt v domě U Rytířů je již léta nevyužívaný. Členitost neopravených prostor, útulný dvorek a potemnělý průchod do uličky Růžová mu však propůjčují jisté kouzlo, které je samo o sobě výtvarné. Lenka Holíková ve svém díle akcentuje i tento moment. Na sebe navršené roury jako by sbližovaly zadní trakt s galerijní budovou, do níž vchází ze Smetanova náměstí, a propojovaly oba domy společným tématem, kterým je umění.

Lenka Holíková je designérkou, umělkyní a zakladatelkou Kulturního centra Řehlovice v severních Čechách. V roce 1985 emigrovala do Německa, kde vystudovala uměleckou školu se zaměřením na design keramiky a porcelánu. Na konci 90. let působila jako odborná asistentka na Univerzitě J. E. Purkyně v Ústí nad Labem. Od roku 1999 je umělkyní na volné noze a ředitelkou Kulturního centra v Řehlovicích. Dílo „Roury“ vznikalo v úzké spolupráci s německou umělkyní Gaby Balthou.

Vánoční instalace bude v domě U Rytířů k vidění do 10. ledna.

facebook You Tube
print
Městská galerie Litomyšl • Smetanovo nám. 110 • dům U Rytířů • 570 01 Litomyšl • tel. 461 614 765

Děkujeme za spolupráci

Ministerstvo kultury Pardubický kraj město Litomyšl Litomyšlský architektonický manuál