A A A

Josef Váchal – Kdo kněhoznačky pilně sbírá…

Vernisáž: 7. 4. 2017 17:00

8. 4. 2017 – 4. 6. 2017, Dům U Rytířů

,,Kdo kněhoznačky pilně sbírá,

ten bude celý život mlád!

Však hleď si ucpat kde je díra,

v tvých sbírkách, a s grafiky se nauč prát!“

Tímto dvojverším začíná prolog posledního souboru exlibris Josefa Váchala (1884–1969) Padesát akvisitněexklusivních kněhoznaček, vydaný roku 1952. Kdo kněhoznačky pilně sbírá… je zároveň názvem výstavy Josefa Váchala pořádané Městskou galerií Litomyšl ve spolupráci s Památníkem národního písemnictví, pod kurátorským vedením Romana Vosičky, jejíž zahájení proběhne 7. 4. v 17.00 hod. před domem U Rytířů.

Osobnosti a tvorbě Josefa Váchala se za poslední léta dostává jistě zaslouženého zájmu. Stále trochu stranou, avšak s jeho dílem neoddělitelně srostlá, stojí družina jeho knižních značek – exlibris – tedy kněhoznaček či, jak je zval nelichotivě sám autor, voplesků. Zhotovoval je zprvu na zakázku pro své přátele a příznivce, následně i pro bibliofily a sběratele. Vždy jsou nezaměnitelně osobité stylem i technikou a odrážejí jeho specifické vidění nejen osoby zadavatele, ale i ducha doby.

Tato drobná a často kuriózní dílka vynikají v mnohém. Jsou plna vážných i hravých symbolů, šifrovaná nápaditostí i vtipem, zaznamenaná rydlem, kyselinou a hrou barev.

Galerie představí i díla zcela unikátní, včetně atypicky dlouhého komiksového exlibris. Budete mít možnost zhlédnout tři kreslená exlibris ze sbírek Národního muzea, která budou pro svoji výjimečnost zapůjčena pouze na jeden měsíc a to z důvodu jejich preventivní ochrany před poškozením.

K výstavě vzniká i jedno exlibris úplně nové. Jen pro tuto příležitost vytvořila grafička Lenka Jasanská exlibris volně inspirované Váchalovou tvorbou. Jedná se o limitovanou edici počtu 84 signovaných a číslovaných výtisků, která bude pro Litomyšl, místo s Váchalem tak provázané, vytištěna.

 Výstavu podpořila svými zápůjčkami celá řada institucí a soukromých sběratelů. Mimořádnou podporu pak galerie obdržela v podobě generálního partnera výstavy – společnosti Pro Arte.

V průběhu konání výstavy, trvající do 4. 6., můžete navštívit i řadu doprovodných programů. Dopřejte si v rámci cyklu Večery s galerií netradiční atmosféru s Váchalovou tvorbou, drobným občerstvením a sklenkou vína, které si můžete vychutnat 27. 4. od 17.30 hod. spolu s komentovanou prohlídkou kurátora výstavy nebo si 25. 5. vytisknout vlastní exlibris. Další komentovaná prohlídka s kurátorem se uskuteční 4. 6. od 15.00 hod. Výstavu doplní i doprovodný program pro školy, školky a skupiny s dětmi (přihlásit se můžete na emailu: tomanova@galerie.litomysl.cz nebo telefonu: 461 653 488).

Video CMS TV: https://www.youtube.com/watch?v=w8VOoSXNibc

Přílohy

  • vach1
  • vach2
facebook You Tube
print
Městská galerie Litomyšl • Smetanovo nám. 110 • dům U Rytířů • 570 01 Litomyšl • tel. 461 614 765

Děkujeme za spolupráci

Ministerstvo kultury Pardubický kraj město Litomyšl Litomyšlský architektonický manuál