A A A

Díla darem

Vernisáž: 16. 11. 2017 17:00

17. 11. 2017 – 4. 2. 2018, Dům U Rytířů

Bez mecenášů a jejich velkorysých darů by se sbírka litomyšlská galerie nikdy nemohla pyšnit mnoha výjimečnými díly vysoké umělecké kvality. Téměř každý dar sebou nese i příběhy spojené s darujícími, autory děl a díly samotnými. Výstava Díla daremRodina Albertova představí vůbec první dar více než 80 obrazů, který stál u zrodu litomyšlské galerie. Vernisáž výstavy se uskuteční ve čtvrtek 16. listopadu v 17 hodin v domě U Rytířů, výstava potrvá do 4. února 2018.

Již v roce 1924 byla v pražském Topičově salonu uspořádána výstava umělců s vazbou na Litomyšl – akademického malíře Antonína Dvořáka a jeho žáka Viktora Faltise. Velké část zde vystavených děl pocházela z majetku MUDr. Bohuslava Alberta a jeho sestry Marie Martínkové. Ohlas výstavy inspiroval představitele města k myšlence založit obrazárnu, jež by důstojným způsobem prezentovala díla výtvarníků se vztahem k Litomyšli. Jejím základem měla být i kolekce děl uchovávaná v majetku sourozenců Albertových. Ti myšlenku uvítali a bezplatně městu zapůjčili více než 80 děl nejen svého děda, malíře a právníka Viktora Faltise, jeho přítele a učitele kreslení Antonína Dvořáka, ale i práce další výrazných autorů – Julia Mařáka či Aloise Bubáka. Právě tato kolekce se stala základem pro nově vznikající galerijní instituci, která byla veřejnosti zpřístupněna 28. září 1926 a jež doposud tvoří díly převážně z 19. století významnou část sbírky.

Výstava také vzniká u příležitosti výročí 200 let od narození Antonína Dvořáka (1817– 1881), akademického malíře, fotografa a rodáka z Němčic u Litomyšle, který se řadí vedle Josefa a Quida Mánesových k předním představitelům české žánrové malby. V jeho díle se dochovala podoba interiérů venkovských stavení i krojů z Litomyšle a jejího okolí. Návštěvníci budou mít také možnost nahlédnout do tváří místních měšťanů, která Dvořák s oblibou portrétoval. Finanční situace nutila Dvořáka vykonávat také pedagogickou činnost, jedním z jeho žáků byl i Viktor Faltis (1834–1904), syn litomyšlského purkmistra a budoucí advokát. Ten, přestože byl v umění v podstatě neškolený diletant, dokázal mistrně ovládnout techniku akvarelu. Jeho do detailu provedené akvarely nás přenesou do romantické krajiny v okolí Tiché a Divoké Orlice. Výstava, doplněná o tvůrčí dílnu, tak zaujme nejenom dospělé, ale i dětské návštěvníky. 

Pokud byste se s osudem Antonína Dvořáka a Viktora Faltise chtěli seznámit blíže, navštivte 30. listopadu od 17.30 tzv. Večer s galerií. Životní osudy malířů se staly inspirací pro divadelní představení studentů dramatické výchovy Střední a Vyšší odborné pedagogické školy v Litomyšli, kteří si své vystoupení připravili speciálně pro tuto příležitost. Srdečně zveme!

https://www.youtube.com/watch?v=nvwxRGpFVz0&list=PLB3lpDOfgkkTG5x9s6Yb5a09NsFkyDjQZ&index=2

Přílohy

  • Dila darem plakat
  • dila_darem_pozvanka
facebook You Tube
print
Městská galerie Litomyšl • Smetanovo nám. 110 • dům U Rytířů • 570 01 Litomyšl • tel. 461 614 765

Děkujeme za spolupráci

Ministerstvo kultury Pardubický kraj město Litomyšl Litomyšlský architektonický manuál