A A A

Bohdan Kopecký – Vladyka z Bídy

Vernisáž: 1. 7. 2016 17:00

2. 7. 2016 – 2. 10. 2016, Dům U Rytířů

Velkou, retrospektivní výstavou připomene městská galerie tvorbu, ale i životní osudy akademického malíře a litomyšlského rodáka Bohdana Kopeckého. Na výstavě budou prezentována nejen jeho ikonická díla inspirovaná Litomyšlí, Mosteckem a zachycující krajinu utvořenou sopečnou činností, ale i drobnější práce, které vytvářel pro potěšení svých přátel. Výstava představí také autorovu bohatou ilustrátorskou činnost. K výstavě byla ve spolupráci s Regionálním muzeem v Litomyšli a nakladatelstvím Arbor vitae vydána publikace Martina Boštíka a Stanislava Vosyky Vladyka z Bídy. Malíř a Litomyšlan Bohdan Kopecký. 

Bohdan Kopecký (1928–2010) vystudoval akademii výtvarných umění, v 50. letech byl nucen nastoupit vojenskou službu u Pomocných technických praporů v Záluží u Mostu, kde později působil i jako horník, a právě místní lidskou činností zdevastovaná krajina se stala inspirací pro jeho tvorbu. Expresivně pojednané obrazy krajin rozdrásaných těžbou uhlí se plní baladičností a symbolickou snovostí, obracející se k dějům a životu uprostřed uhelných hald. Na konci 70. let musel Kopecký krajinu severních Čech opustit, natrvalo se vrátil do Litomyšle. Odchodem z Mostecka se uzavřela nejen jedna jeho životní, ale i umělecká etapa. V době normalizace nemohl svoje díla vystavovat ani prodávat, v novém prostředí jako by nenacházel inspiraci, maluje jen výjimečně. Zapojuje se do společenského života Litomyšle (chodí s přáteli na pivo, jezdí na turistické základny místní tělovýchovné jednoty,…). Novou vzpruhu pro jeho tvorbu přinese až doba po pádu komunistického režimu, kdy si plní svoje sny o návštěvě sopečné krajiny. Odjíždí na Kanárské ostrovy a Havaj. Tyto oblasti mu přinášejí inspiraci, kterou hledal, horlivě se vrací k malování. Obrazy lávových polí znázorňující neustálou proměnu sopečné krajiny tak uzavírají tvorbu Bohdana Kopeckého, která se doslova i symbolicky neustále obracela pod povrch Země a hledala v jejích hlubinách.

Na litomyšlskou expozici navazuje také výstava Bohdan Kopecký – Studentská léta (tvorba z let 1945–1950), která bude od 1. 7. do 2. 10. probíhat v Kulturním domě města Holic. V letech 1945 až 1950 studoval Kopecký pražskou akademii a pod vedením profesora Otakara Nejedlého začíná formovat svůj výtvarný přístup a umělecký rukopis. Již v tomto období se nezapře jako brilantní kreslíř, skvělý pozorovatel okolí, milující přírodu a své rodné město. Na výstavě, která se koná v rámci oslav 680 let od první písemné zmínky o Holicích, budou prezentována některá Kopeckého díla veřejnosti vůbec poprvé.

DOPROVODNÝ PROGRAM

so 16. 7. od 16.00 Komentovaná prohlídka výstavy s autorkou výstavy

ut    2. 8. od 16.00 Komentovaná prohlídka výstavy s autorkou výstavy

ne  11. 9. od 15.00 Povídání s Martinem Boštíkem a Stanislavem Vosykou, autory nové publikace o malíři Bohdanu Kopeckém, přímo mezi jeho obrazy

ne  1. 10. od 16.00 Komentovaná prohlídka výstavy s autorkou výstavy

Video z vernisáže

Tisková zpráva k výstavě

        

 Foto: František Renza

Přílohy

  • bida1
facebook You Tube
print
Městská galerie Litomyšl • Smetanovo nám. 110 • dům U Rytířů • 570 01 Litomyšl • tel. 461 614 765

Děkujeme za spolupráci

Ministerstvo kultury Pardubický kraj město Litomyšl Litomyšlský architektonický manuál