A A A

Aleš Hvízdal a Marek Volf – CO se stromky

Vernisáž: 1. 12. 2017 17:00

2. 12. 2017 – 6. 1. 2018, Dům U Rytířů

Městská galerie již po třetí oslovila mladé umělce k tradiční vánoční výzdobě domu U Rytířů. Pro tento rok jsme zvolili Aleše Hvízdala a Marka Volfa, spolupracující na tzv. Projektu CO. Vernisáž výstavy se uskuteční 1. prosince před domem U Rytířů a potrvá do 6. ledna 2018.

 

,,Doba Vánoc je spojena spektáklem, který spoluutváří dojem Vánoc. Vše se hýbe, bliká a září. Za všemi těmito efekty se vždy skrývá důmyslný způsob, který je vymyšlen, sic pro jiné účely, avšak o Vánocích se z jejich každodenní užitečnosti promnění v předmět údivu a obdivu. Rotující stromový systém funguje na principu převodovky, kde ozubená hnací hřídel pohání okolní ozubená kola, která přenáší pohyb dále do okolních stran. V tomto případě se síla přenáší přípodní strukturou (větvičkami) a utváří propojený rotující systém." (Aleš Hvízdal, Projekt CO)

 

SPEKTÁKL (WIKIPEDIA) (z lat.spectaculum, jeviště, divadlo) znamená původně podívaná. Užívá se dnes většinou pejorativně pro něco, co se vystavuje na odiv, co je nápadné, efektní a přitažlivé, a přitom předstírané, nepravdivé. Francouzský filosof a sociolog Guy Debord ve slavné knize La société du spectacle (“Společnost spektáklu”, 1967; filmová verze 1973) kritizoval moderní společnosti, které podle něho dávají přednost obrazu před skutečností. Lákají lidi na různé „podívané“, které falšují a zastírají skutečnost, a dělají tak z lidí pouhé diváky. Příkladem je reklama, televize, různé „události“ (angl. events), které ve skutečnosti nic neznamenají, ale účinně zabíjejí čas.)

Přílohy

  • HVIZDAL_Co_se_stromky
facebook You Tube
print
Městská galerie Litomyšl • Smetanovo nám. 110 • dům U Rytířů • 570 01 Litomyšl • tel. 461 614 765

Děkujeme za spolupráci

Ministerstvo kultury Pardubický kraj město Litomyšl Litomyšlský architektonický manuál