A A A

Program

Městská galerie Litomyšl pro své příznivce připravuje různé akce po celý rok. Myslíme na všechny – děti, třídy s doprovodem, rodiny, dospělé i seniory. Ať už se jedná o komentované prohlídky s kurátory, programy pro školy, sobotní výtvarné dílny pro malé i velké, dětské aktivity v expozicích či privátní prohlídky.

Naše galerie v roce 2019 opět získala ocenění Místo přátelské rodině.

   

..................................................................................................................................................................... 

DOPROVODNÝ PROGRAM K VÝSTAVÁM MĚSTSKÉ GALERIE LITOMYŠL

 

ZNOVUOTEVŘENÍ MĚSTSKÉ OBRAZÁRNY

úterý 26. května, Městská obrazárna v II. patře litomyšlského zámku

Stálá expozice v Městské obrazárně na zámku nabízí téměř 150 nejkvalitnějších a nejzajímavějších děl ze sbírky městské galerie. K vidění jsou zde například díla Julia Mařáka, Václava Špály, Emila Filly, Olbrama Zoubka či Jana Zrzavého. Pro nastávající sezónu byly do expozice nově zařazeny grafické práce Josefa Váchala, Václava Boštíka a Milady Marešové.

Otevírací doba každý den kromě pondělí od 10.00 do 12.00 a od 13.00 do 17.00.

Vstupné: 40 Kč / 20 Kč studenti a senioři / děti do 18 let zdarma

 

KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA MĚSTSKOU OBRAZÁRNOU

sobota 20. června, 14.00–15.00, Městská obrazárna ve II. patře litomyšlského zámku

To nejlepší z depozitáře Městské galerie Litomyšl! I tak by se mohla jmenovat stálá expozice ve II. patře litomyšlského zámku, která představuje ty nezajímavější obrazy z galerijní sbírky, ale také neskutečný příběh galerie založené již roce 1925. Komentovanou prohlídkou vás provede kurátorka Zuzana Tomanová.

Nutná rezervace na tel. čísle 461 653 488 nebo na emailové adrese vecerova@galerie.litomysl.cz. Komentovaná prohlídka má omezenou kapacitu a bude probíhat v souladu s aktuálními opatřeními MZ ČR.

Vstupné: 40 Kč / 20 Kč studenti a senioři / děti do 18 let zdarma

 

PRIVÁTNÍ PROHLÍDKY PRO SENIORY 

Komentovaná prohlídka výstavou Třilamři v Litomyšli

Privátní prohlídku výstavou Třilamři v Litomyšli určenou hlavně seniorům si lze objednat každé úterý v termínu od 12. 5. do 21. 7. 2020 vždy v době od 10 do 12 hodin. Prohlídky výstavou mohou probíhat individuálně nebo s průvodcem (galerijní pedagožkou). Vybraný termín je nutné rezervovat dopředu, neboť pouze tak můžeme garantovat omezený počet návštěvníků v galerii.

Nutná rezervace na tel. čísle 461 653 488 nebo na emailové adrese vecerova@galerie.litomysl.cz. Komentovaná prohlídka má omezenou kapacitu (4 osoby a průvodce) a bude probíhat v souladu s aktuálními opatřeními MZ ČR.

Vstupné: 20 Kč

 

PRIVÁTNÍ PROHLÍDKY PRO RODINY S DĚTMI

Hravě výstavou Třilamři v Litomyšli

Netradiční prohlídku výstavou Třilamři v Litomyšli, kterou na požádání přizpůsobíme dětským návštěvníkům, si lze objednat každou středu od 10 do 12 hodin a od 13 do 15 hodin v termínu od 12. 5. do 21. 7. 2020. Prohlídky výstavou mohou probíhat individuálně nebo s galerijní pedagožkou. Vybraný termín si je nutné rezervovat dopředu

Nutná rezervace na tel. čísle 461 653 488 nebo na emailové adrese vecerova@galerie.litomysl.cz. Komentovaná prohlídka má omezenou kapacitu a bude probíhat v souladu s aktuálními opatřeními MZ ČR.

Vstupné: 40 Kč / 20 Kč studenti a senioři / děti do 18 let zdarma

..................................................................................................................................................................... 

VEČERY S GALERIÍ

Přijďte a nechte se opíjet uměním …plnými doušky.

Poslední čtvrtek v měsíci, v netradičním čase mezi 17.30–20.00, kdy město pomalu usíná a člověk svou cestu ještě nechce směřovat domů, kdy obchody i galerie jsou zavřené, ale kino či divadlo ještě nezačalo, můžete prožít u nás – ve Vaší galerii v domě U Rytířů. Ta pro Vás zůstává otevřená!…a pokaždé připraví něco speciálního.

  

Podvečery budou protkány rozmanitými doprovodnými programy (začátek vždy v 17.30). Nic Vám ale nebrání v tom, jen tak si „plout“ mezi obrazy a čas si užívat jen dle Vaší vlastní představy. Třeba povídáním, nasloucháním, prostě bytím… s přáteli, i bez nich, neformálním pokračováním pracovní schůzky, během které se můžete zaposlouchat do příjemné hudby, zapojit se do programu k probíhající výstavě, nebo jen se sklenkou vína vnímat umění všemi svými smysly.

Změna programu vyhrazena!

...........................................................................................................................................................................

ZAPLEŤ SE (S) UMĚNÍM

...sobotní výtvarné dílny v Městské galerii Litomyšl

Výtvarné dílny jsou určené pro děti i dospělé, jednotlivé techniky jsou vybrány tak, aby je zvládli malí účastníci a při tom byly zajímavé i pro dospělé. Na dílnách se nejen seznámíte s (ne)tradičními technikami, ale můžete si vyrobit originální dárky pro sebe a své blízké. Veškerý materiál pro tvoření je pro Vás připravený v galerii. Tak neváhejte, pojďte se aktivně ponořit do světa umění a prožít klidné tvůrčí sobotní dopoledne.

  

Cena dílny: 30 Kč                                                                                                                                                               

Není-li uvedeno jinak, na dílny se nemusíte předem objednávat, při velkém počtu zájemců však budou mít přednost ti, kteří si dílnu předem zarezervují na emailu: edukace@galerie.litomysl.cz, nebo na tel. č.: 461 653 488.

Změna programu vyhrazena!

...........................................................................................................................................................................

GALERIE DĚTEM

...sobotní tvůrčí odpoledne pro rodiny s dětmi v Městské galerii Litomyšl

Změna programu vyhrazena!

..............................................................................................................................................................................

PROCHÁZKY (S) MĚSTEM

…aneb dovolte architektuře Vašeho města, aby se Vám stala průvodcem.

Čtvrtý ročník procházek Vás opět zavede za architektonicky zajímavými stavbami Vašeho města. Nečekejte však nudnou přednášku o architektuře, naopak se těšte na zajímavou a příjemnou procházku s povídáním, která Vám poodhalí mnohé o místech, jež běžně míjíte. Nabídneme Vám možnost hlubšího poznání významu a krásy staveb (v průřezu celých dějin), kterými se Litomyšl pyšní.  Budeme rádi, když se i Vy zapojíte do povídání o navštěvovaných místech a svými vzpomínkami nás doplníte. Dříve než se dostaneme k samotným domům, zaměříme se vždy na historický a urbanistický vývoj konkrétní lokality. Přesto je naším cílem udržet trasy vycházek kompaktní, aby vyhovovaly i návštěvníkům vyššího věku. Vždy se budeme snažit navštívit vybrané interiéry, jež obvykle nejsou veřejnosti přístupné, či vyhlídky poskytující netradiční pohledy na město.

  

ZDARMA

délka: 2 hodiny

bez objednávání

 

LITOMYŠL – BYDLENÍ VI

Pá 19. 6., 16.00

Sraz: v 16:00 před budovou bývalého Domu s pečovatelskou službou (J. E. Purkyně 1150)

Minulý režim řešil nedostatek bytů rychlou výstavbou sídlišť s typizovanými domy. Ta však nerespektovala výšková ani prostorová měřítka a tím ublížila především malým městům s „komorní“ historickou zástavbou. Když po roce 1989 tento „diktát“ ustal, začaly pozvolna vznikat architektonicky nekonvenční domy, mezi nimiž vynikla čtvrť „U Nemocnice“, inspirovaná obytnými koloniemi v Rakousku či Švýcarsku. Právě na ní a na její okolí se zaměříme v říjnu.

 

LITOMYŠL PIETNÍ IV

Pá 11. 9., 16.00

Sraz: v 16:00 před památníkem Zdeňka Kopala (Havlíčkova ulice)

I letos se budeme věnovat pietním památkám, tentokrát především moderním pomníkům z 20.–21. století. Období první republiky zanechalo v Litomyšli hned dvě vynikající pomníková díla, která mířila ke špičce tehdejší tvorby – pomníky J. A. Komenského a Bedřicha Smetany, které v padesátých letech následoval pomník Aloise Jiráska. Zářijová procházka připomene mimo ně také současné realizace na sídlišti Komenského náměstí – památník Zdeňka Kopala a stélu upomínající na litomyšlské Židy.

 

LITOMYŠL – VEŘEJNÉ PROSTORY

Pá 2.10., 16.00

​Sraz: v 16:00 u mostu před Smetanovým domem (Vodní valy)

Polistopadová Litomyšl proslula nejen svojí otevřeností vůči současné architektuře a důrazem na péči o památky, ale i systematickou kultivací a tvorbou veřejných ploch, které minulá doba zanechala v bídném stavu. Právě tímto tématem, které doprovází úvahy o míře, četnosti a oprávněnosti zásahů do zažitého obrazu míst, se budeme zabývat v červnu. Upozorníme jak na drobné intervence (dvorek pedagogické školy, Máchadlo), tak na úpravy velkých městských ploch (nábřeží, náměstí ad.).

Změna programu vyhrazena!

 

Připojujeme se také k jednorázovým litomyšlským i celorepublikovým akcím. Lázně ducha, Noc muzeí, Putování za studánkami...

     

facebook You Tube
print
Městská galerie Litomyšl • Smetanovo nám. 110 • dům U Rytířů • 570 01 Litomyšl • tel. 461 614 765

Děkujeme za spolupráci

Ministerstvo kultury Pardubický kraj město Litomyšl Litomyšlský architektonický manuál