A A A

Albert SCHAMONI

* 1906 - † 1945

byl německý kreslíř, malíř, grafik a básník. Patřil ke generaci mladých vestfálských výtvarníků (označovaných jako skupina Junges Westfalen). Studoval na Akademii umění v Düsseldorfu, kde se seznámil s Otto Coesterem, který se stal jeho celoživotním přítelem.

Schamoniho práce v rámci zahraničních tvůrců zaujímá nejpočetnější místo v Portmanově sbírce i tiscích, včetně dochované, poměrně přátelské, korespondence z let 1927 až 1938. Schamoniho snové vize s renesanční nizozemskou symbolikou zobrazují neviditelné niterné zápasy až morální úpadky lidstva. Obrazy dochované v Portmanově sbírce se nevyhýbají ani, v Schamoniho tvorbě zásadní, biblické tematice.

 Josefa Portmana upozornil na Schamoniho dílo zjevně Josef Florian, vydavatel ze Staré Říše na Moravě, u něhož se poprvé v roce 1928 setkali osobně. Kromě výzdoby tisků se ve sbírce nachází desítky volných kreseb na papíře i pergamenu, mnohdy kolorovaných, temperových maleb a grafických listů. Spolupráci přerušil válečný konflikt. Schamoni musel narukovat a padl kdesi na východní frontě, kde bojoval od roku 1943.Jeho poslední práce melancholicky pojednávají o tamní krajině a lidech.

Salóny

facebook You Tube
print
Městská galerie Litomyšl • Smetanovo nám. 110 • dům U Rytířů • 570 01 Litomyšl • tel. 461 614 765

Děkujeme za spolupráci

Ministerstvo kultury Pardubický kraj