A A A

Jaroslav J. Alt

* 21.06.1950

Malíř, grafik, pedagog na Fakultě humanitních studií UK v Praze a na Fakultě restaurování UPa v Litomyšli.

Jaroslav J. Alt (*1950 v Kutné Hoře) vystudoval obor restaurování na Akademii výtvarných umění v Praze u profesorů Slánského, Ondráčka a Veselého. Vedle vlastní tvorby a restaurování (např. nástěnné malby v kaplích kutnohorského Chrámu svaté Barbory či v refektáři kláštera v Sedlci) působí na Fakultě humanitních studií UK v Praze a Fakultě restaurování UPa v Litomyšli.

Jaroslav J. Alt našel svůj „druhý domov“ v Trstěnici u Litomyšle, kam se přestěhoval z Kutné Hory v době, kdy přijal nabídku vést Ateliér restaurování nástěnné malby a sgrafita na Fakultě restaurování UPa v Litomyšli. A právě stěhování se do Litomyšle – Trstěnice se ukázalo jako silný a inspirující motiv pro jeho současnou tvorbu prezentovanou na výstavě v domě U Rytířů v dubnu a květnu 2015.

Díla Jaroslava J. Alta jsou zastoupena v tak prestižních sbírkách jako např. v Národní galerii v Praze, Uměleckoprůmyslovém museu v Praze, Muzeu umění Olomouc či National Gallery of Art ve Washingtonu, Museum of Contemporary Art v Gize, v japonském Art Unidentified collection v Nishinomiya či ve španělském Museu Nacional d´Art de Catalunya v Barceloně.

Jeho tvorba byla prezentována na více než dvou desítkách autorských výstav doma i ve světě. Dále se zúčastnil zhruba 80 výstav kolektivních.

 

výběr autorských výstav:

2018 Účast, Galerie Novoměstské radnice, Praha

2016 Obrazy, kresby, Galerie Univerzity Pardubice

2015 Obrazy, Městská galerie Litomyšl

2015 Keře, obzor, oblaka, Gask, Kutná Hora

2014 Cesty duše (obrazy, kresby, grafika), Geofyzikální ústav AV ČR, Praha, pořadatel Archiv výtvarného umění

www.artarchiv.cz

facebook You Tube
print
Městská galerie Litomyšl • Smetanovo nám. 110 • dům U Rytířů • 570 01 Litomyšl • tel. 461 614 765

Děkujeme za spolupráci

Ministerstvo kultury Pardubický kraj město Litomyšl Litomyšlský architektonický manuál