A A A

Dospělí

Komu nestačí zhlédnout dvě expozice Městské galerie Litomyšl a rád by si dopřál přídavek, nabízíme ke každé výstavě komentované prohlídky s kurátory. Dále jsou příležitostně pořádány snídaně s umělci.

Při občasných sobotních výtvarných dílnách moc rádi vítáme i dospělé, kteří se chtějí na vlastní kůži seznámit s výtvarnými technikami, které si jinde nevyzkouší. V naší galerijní dílně máme i grafický list pro tisk grafických technik jako je suchá jehla, linoryt, slepotisk a jiné. Výtvarná technika dané dílny je vždy volena dle tématu právě probíhající výstavy.

A jako bonbonek si můžete domluvit privátní prohlídky domu U Rytířů s jeho výstavou.

dospělí v galerii     

.......................................................................................................................................................................

VEČERY S GALERIÍ

Přijďte a nechte se opíjet uměním …plnými doušky.

Poslední čtvrtek v měsíci, v netradičním čase mezi 17.00–20.00, kdy město pomalu usíná a člověk svou cestu ještě nechce směřovat domů, kdy obchody i galerie jsou zavřené, ale kino či divadlo ještě nezačalo, můžete prožít u nás – ve Vaší galerii v domě U Rytířů. Ta pro Vás zůstává otevřená!…a pokaždé připraví něco speciálního.

  

Podvečery budou protkány rozmanitými doprovodnými programy (začátek vždy v 17.30). Nic Vám ale nebrání v tom, jen tak si „plout“ mezi obrazy a čas si užívat jen dle Vaší vlastní představy. Třeba povídáním, nasloucháním, prostě bytím… s přáteli, i bez nich, neformálním pokračováním pracovní schůzky, během které se můžete zaposlouchat do příjemné hudby, zapojit se do programu k probíhající výstavě, nebo jen se sklenkou vína vnímat umění všemi svými smysly.

 

25. 3. / 17.30–19.00 / ONLINE PŘEDNÁŠKA 

Večer s galerií: Přednáška – dům U Rytířů: unikátní litomyšlská památka z dob renesance

Renesance v Litomyšli to není jen v seznamu UNESCO zapsaný zámek, ale také na náměstí stojící dům U Rytířů. Jedinečně zdobenou fasádu domu vytvořil kolem roku 1546 kameník Blažek, jméno mu dal Alois Jirásek a s jeho minulostí vás seznámí Vladislava Říhová a Pavel Waisser. Poslechnout si je můžete 25. března v 17:30 hodin přímo v renesančních interiérech domu, kde dnes sídlí Městská galerie Litomyšl. Akce se koná v rámci akce 500 let renesance ve východních Čechách.

ODKAZ NA PŘEDNÁŠKU: https://1url.cz/KKtdi ..............................................................................................................................................................................

PROCHÁZKY (S) MĚSTEM

…aneb dovolte architektuře Vašeho města, aby se Vám stala průvodcem.

Třetí ročník procházek Vás opět zavede za architektonicky zajímavými stavbami Vašeho města. Nečekejte však nudnou přednášku o architektuře, naopak se těšte na zajímavou a příjemnou procházku s povídáním, která Vám poodhalí mnohé o místech, jež běžně míjíte. Nabídneme Vám možnost hlubšího poznání významu a krásy staveb (v průřezu celých dějin), kterými se Litomyšl pyšní.  Budeme rádi, když se i Vy zapojíte do povídání o navštěvovaných místech a svými vzpomínkami nás doplníte.                                                                                                                                        Dříve než se dostaneme k samotným domům, zaměříme se vždy na historický a urbanistický vývoj konkrétní lokality. Přesto je naším cílem udržet trasy vycházek kompaktní, aby vyhovovaly i návštěvníkům vyššího věku. Vždy se budeme snažit navštívit vybrané interiéry, jež obvykle nejsou veřejnosti přístupné, či vyhlídky poskytující netradiční pohledy na město.

  

PROGRAM NA ROK 2021

16. 4. / 16:00 sraz před Lékárnou Na Špitálku (Toulovcovo nám. 156)

BYDLENÍ V LITOMYŠLI I

Nejdříve budeme sledovat vývoj bydlení – obytný dům jako stěžejní stavební druh litomyšlské zástavby v průřezu dějin od renesance po současnost. Nahlédneme v okolí náměstí do tajemných dvorků a jejich zákoutí, projdeme kolem lidové roubené chalupy, avšak neopomeneme zmínit ani reprezentativní bydlení dobové šlechty či navštívit Portmanův domek s výjevy od Josefa Váchala.

14. 5. / 16:00 sraz před sokolovnou (Moravská 628)

LITOMYŠL SPORTOVNÍ

Květnová procházka povede rozsáhlým sportovním areálem na Černé hoře jemuž z architektonického hlediska dominují novodobé realizace zimního a atletického stadionu, městského bazénu a sportovní haly. Neopomineme ani starší sportovní stavby: funkcionalistickou plovárnu, citlivě zrekonstruovanou v letech 1994–1995, a nedalekou sokolovnu od "dvorního sokolského architekta" Františka Krásného z let 1924–1925.

18. 6. / 16:00 sraz před gymnáziem (T. G. Masaryka 590)

BYDLENÍ V LITOMYŠLI II

V dubnu se s oblíbeným tématem bydlení vrátíme do tzv. Masarykovy čtvrti. V hledáčku však tentokrát budou pouze domy bytové. Představíme se vůbec první nájemní dům v Litomyšli z roku 1921 od pražského architekta Bohumila Hypšmana, ale i rozsáhlejší sídliště s typizovanými cihlovými a panelovými domy, stavěná od padesátých let především pro zaměstnance tehdy nově zavedeného podniku Vertex.

10. 9. / 16:00 sraz před budouvou bývalého Domu s pečovatelskou službou (J. E. Purkyně 1150)

BYDLENÍ V LITOMYŠLI III

Minulý režim řešil nedostatek bytů rychlou výstavbou sídlišť s typizovanými domy. Ta však nerespektovala výšková ani prostorová měřítka a tím ublížila především malým městům s "komorní" historickou zástavbou. Když po roce 1989 tento "diktát" ustal, začaly pozvolna vznikat architektonicky nekonvenční domy, mezi nimiž vynikla čtvrť "U Nemocnice", inspirovaná obytnými koloniemi v Rakousku či Švýcarsku. Právě na ni a na její okolí se zaměříme v červnu.

1. 10. / 16:00 sraz u mostu před Smetanovým domem (Vodní valy)

LITOMYŠL – VEŘEJNÉ PROSTORY

Polistopadová Litomyšl proslula nejn svojí otevřeností vůči současné architektuře a důrazem na péči o památky, ale i systematickou kultivací a tvorbou veřejných ploch, které minulá doba zanechala v bídném stavu. Právě tímto tématem, které doprovází úvahy o míře, četnosti a oprávněnosti zásahů do zažitého obrazu míst, se budeme zabývat v říjnu. Upozorníme jak na drobné intervence (dvorek pedagogické školy, Máchadlo), tak na úpravy velkých městských ploch (nábřeží, náměstí ad.).

 

ZDARMA

délka: 2 hodiny

bez objednávání

..............................................................................................................................................................................

ZAPLEŤ SE S UMĚNÍM

...sobotní výtvarné dílny v Městské galerii Litomyšl

Výtvarné dílny jsou určené pro děti i dospělé, jednotlivé techniky jsou vybrány tak, aby je zvládli malí účastníci a při tom byly zajímavé i pro dospělé. Na dílnách se nejen seznámíte s (ne)tradičními technikami, ale můžete si vyrobit originální dárky pro sebe a své blízké. Veškerý materiál pro tvoření je pro Vás připravený v galerii. Tak neváhejte, pojďte se aktivně ponořit do světa umění a prožít klidné tvůrčí sobotní dopoledne.

  

Cena dílny: 30 Kč                                                                                                                                                      

 

Městská galerie Litomyšl nabízí další programy

Školy

Rodiny

Děti v galerii

Privátní prohlídky

facebook You Tube
print
Městská galerie Litomyšl • Smetanovo nám. 110 • dům U Rytířů • 570 01 Litomyšl • tel. 461 614 765

Děkujeme za spolupráci

Ministerstvo kultury Pardubický kraj město Litomyšl Litomyšlský architektonický manuál