A A A

Program

Městská galerie Litomyšl pro své příznivce připravuje různé akce po celý rok. Myslíme na všechny – děti, třídy s doprovodem, rodiny, dospělé i seniory. Ať už se jedná o komentované prohlídky s kurátory, snídaně s umělci, programy pro školy, sobotní výtvarné dílny pro malé i velké, dětské aktivity v expozicích či privátní prohlídky.

 
Naše galerie v roce 2015 získala ocenění Místo přátelské rodině.

 

.............................................................................................................................................................................

VEČERY S GALERIÍ

aneb Přijďte a nechte se opíjet uměním …plnými doušky.

 Vedle tradice prvního čtvrtka v měsíci, kdy můžete přijít do galerie zdarma, získává v Městské galerii Litomyšl novou roli i poslední čtvrtek. Galerie Vám otevře dveřev čase, kdy je jinak všude zavřeno, a navíc nabídne možnost zažít ještě něco více než obvykle. V netradičním čase, tj. mezi 17.00–20.00, kdy město pomalu usíná, v mezičase, ve kterém člověk svou cestu ještě nechce směřovat domů, obchody i galerie jsou zavřené, ale kino či divadlo ještě nezačalo, se můžete zastavit u nás – ve Vaší galerii v domě U Rytířů. Ta pro Vás zůstává otevřená! …a pokaždé připraví něco speciálního.

 Podvečery budou protkány doprovodnými programy často i hudebního zaměření (začátek vždy v 17.30). Nic Vám ale nebrání v tom, jen tak si „plout“ mezi obrazy a čas si užívat jen dle Vaší vlastní představy. Třeba povídáním, nasloucháním, prostě bytím… s přáteli, i bez nich, neformálním pokračováním pracovní schůzky, během které se můžete zaposlouchat do příjemné hudby, zapojit se do programu k probíhající výstavě, nebo jen ochutnat drobné občerstvení i se sklenkou vína. V prostorách galerie či na jejím dvorečku tak můžete vnímat umění všemi svými smysly. Program můžete sledovat na webových stránkách galerie, na Facebooku nebo v tištěné podobě přímo v galerii.

PROGRAM:

čtvrtek, 26. října, 17:30 - 20:00                                                                     

výstava: Výtvarná Litomyšl ´17

Osobní setkání a povídání si s výtvarníky vystavujícími na litomyšlském Salonu, moderované kurátorkou výstavy Terezou Jirouškovou, při kterém se můžete zeptat na cokoli, co Vás zajímá.

čtvrtek, 30. listopadu, 17:30 - 20:00                                                                       

výstava: Díla darem / Významní mecenáši obrazové galerie města – Rodina Albertova/

Příběh dvojice malířů Viktora Faltise a jeho přítele a učitele kresby Antonína Dvořáka, s jejichž díly se můžete setkat na výstavě, Vám přiblíží vystoupení speciálně připravené pro probíhající výstavu. Pod vedením Kristýny Duškové vystoupení studenti dramatické výchovy Střední a Vyšší pedagogické školy v Litomyšli.

čtvrtek, 28. prosince, 17:30 - 20:00                                                                                   

výstava: Dí­la darem / Významní mecenáši obrazové galerie města – Rodina Albertova/

Sváteční čas umocníme promítáním filmu Filosofská historie ze třicátých let minulého století. Mnohé filové scény byly realizovány přímo v našem městě. Pojďte se znovu projít alejí filosofů a zavzpomínat na starou Litomyšl.

..............................................................................................................................................................................

PROCHÁZKY (S) MĚSTEM

…aneb dovolte architektuře Vašeho města, aby se Vám stala průvodcem.

 Druhý cyklus šesti procházek pořádaných Městskou galerií Litomyšl Vás znovu zavede za architektonicky zajímavými stavbami Vašeho města. Nečekejte však nudnou přednášku o architektuře, naopak se těšte na zajímavou a příjemnou procházku s povídáním, která Vám poodhalí mnohé o místech, jež běžně míjíte, a nabídne Vám možnost hlubšího poznání významu a krásy staveb (v průřezu celých dějin), kterými se Litomyšl pyšní.  Budeme rádi, když se i Vy zapojíte do povídání o navštěvovaných místech a svými vzpomínkami nás doplníte.

Dříve než se dostaneme k samotným domům, zaměříme se vždy na historický a urbanistický vývoj konkrétní lokality. Přesto je naším cílem udržet trasy vycházek kompaktní, aby vyhovovaly i návštěvníkům vyššího věku. Vždy se budeme snažit navštívit vybrané interiéry, jež obvykle nejsou veřejnosti přístupné, či vyhlídky poskytující netradiční pohledy na město.

Video z první architektonické procházky

 ZDARMA

(délka: cca 2 hodiny)

pátek, 27. října

Litomyšl – vzdělávání

sraz: v 16.00 před piaristickou kolejí

 V říjnu se vrátíme k tématu vzdělávání, jehož počátky jsou v Litomyšli tradičně spojovány s příchodem piaristického řádu (1640). Při procházce se proto zaměříme na historii a význam piaristických budov – školy a koleje na zámeckém návrší – a neopomeneme ani současnou konverzi těchto prostor (dnes Regionální muzeum v Litomyšli, Fakulta restaurování UPa). Vzhledem k tomu, že chrámem vzdělávání nemusí být jen školní budovy, ale i knihovny, navštívíme také nedávno dokončenou novostavbu fakultní knihovny od architektonické kanceláře Burian–Křivinka a městskou knihovnu, kde Vás zavedeme do běžně nepřístupných prostor (podkroví a první patro tzv. staré radnice).

..............................................................................................................................................................................

ZAPLEŤ SE S UMĚNÍM

 Výtvarné dílny jsou určené pro děti i dospělé, jednotlivé techniky jsou vybrány tak, aby je zvládli malí účastníci a při tom byly zajímavé i pro dospělé. Na dílnách se nejen seznámíte s (ne)tradičními technikami, ale můžete si vyrobit originální dárky pro sebe a své blízké. Veškerý materiál pro tvoření je pro Vás připravený v galerii. Tak neváhejte, pojďte se aktivně ponořit do světa umění a prožít klidné tvůrčí sobotní dopoledne.

Cena dílny: 30 Kč

 Vosková batika 4. 11., 9:30 – 12:00

Vosková batika je tradiční způsob zdobení textilních materiálů, který umožňuje vytvořit neopakovatelné vzory a barevné kombinace. Na dílně si touto technikou můžete vyrobit obrázek, ozdobit si plátěnou tašku (cena tašky je 40 Kč), nebo si přinést vlastní tričko, či jiný bavlněný kus oděvu a získat tak originální módní doplněk.

 Vánoční papíry 9. 12., 9:30 – 12:00

V předvánoční dílně si vyrobíme vlastní balicí papíry, použijeme k tomu malířské válečky s originálními retro vzory, které se objevovaly v domácnostech našich babiček. Dále papíry ozdobíme škrobovou technikou, která umožňuje vytvořit vlastní barevné vzory. A nezapomeneme ani na jmenovky na dárky.

Není-li uvedeno jinak, na dílny se nemusíte předem objednávat, při velkém počtu zájemců však budou mít přednost ti, kteří si dílnu předem zarezervují na emailu: tomanova@galerie.litomysl.cz, nebo telefonicky: 461 653 488.

Origami Fotogram Camera Obscura

 Krasohled Vosková  batika balicí papíry 

Změna programu vyhrazena!

..............................................................................................................................................................................

Připojujeme se také k jednorázovým litomyšlským i celorepublikovým akcím. Lázně ducha, Noc galerií, Víkend otevřených památek...

facebook You Tube
print
Městská galerie Litomyšl • Smetanovo nám. 110 • dům U Rytířů • 570 01 Litomyšl • tel. 461 614 765

Děkujeme za spolupráci

Pro arte HRG tiskárna Galerie Kodl Ministerstvo kultury