A A A

Program

Městská galerie Litomyšl pro své příznivce připravuje různé akce po celý rok. Myslíme na všechny – děti, třídy s doprovodem, rodiny, dospělé i seniory. Ať už se jedná o komentované prohlídky s kurátory, programy pro školy, sobotní výtvarné dílny pro malé i velké, dětské aktivity v expozicích či privátní prohlídky.

Naše galerie v roce 2019 opět získala ocenění Místo přátelské rodině.

   

..................................................................................................................................................................... 

GALERIE DĚTEM: LETNÍ VÝTVARNÉ ATELIÉRY S LEKTORY

Příměstský tábor

Městská galerie Litomyšl

 

Městská galerie Litomyšl nabízí v průběhu letních prázdnin výtvarný kurz pro děti mladšího školního věku (6–11 let), který probíhá formou příměstského tábora.

Mají Vaše děti chuť tvořit a nahlédnout do světa výtvarného umění a vyzkoušet si na vlastní kůži profesi kurátora/ kurátorky nebo restaurátora/ restaurátorky? Chtějí si v létě užít zábavu v inspirujícím a obohacujícím prostředí? 

Příměstský tábor městské galerie nabízí vašim dětem jedinečnou příležitost tvořit v interakci s originály uměleckých děl a naučí je vnímat význam umění skrze jejich vlastní zkušenost. Prostřednictvím výtvarných, divadelních a improvizačních technik odkryjeme fascinující příběhy uměleckých děl vystavených v domě U Rytířů a v Městské obrazárně na zámku. Společně se také vydáme na celodenní výlet po okolí Litomyšle, necháme se okouzlit místy, která inspirovala přední české malíře, a vytvoříme obraz v plenéru. Týdenní tvoření zakončíme slavnostní vernisáží pro rodiče v domě U Rytířů.

Termín: 17. – 21. 8. 2020

Místo konání: Městská galerie Litomyšl, Smetanovo nám. 110, 57001 Litomyšl

Cena: 1100 Kč

Platbu za účast dítěte je nutné provést nejpozději do 3 týdnů před jeho nástupem na akci, tedy do 24. 7. 2020.Podrobné informace o způsobech platby a storno poplatcích naleznete v dokumentu „Pokyny k platbě“. 

Cena zahrnuje: pětidenní program (7:30–16:30) pod vedením galerijní pedagožky a lektorů, pojištění, výtvarný materiál, 5x oběd, 10x svačina, celodenní pitný režim, jízdné a vstup do expozic.

Lektoři: Šárka Večeřová, Martina Zuzaňáková, Zuzana Tomanová, Ivana Pavlišová, Kristýna Dušková

Děti lze přivézt do domu U Rytířů v ranních hodinách od 7.30 do 8.00, odpoledne si lze děti vyzvedávat opět v domě U Rytířů od 15.30 do 16.30. V danou dobu bude v domě U Rytířů přítomna vždy jedna z lektorek, která se o děti postará. Pokud budou děti vyzvedávat kromě zákonných zástupců i jiné osoby, prosím, upozorněte na to lektorky. V případě, že by děti opouštěly dům U Rytířů samy, potřebuje mít tuto informaci lektorka vždy písemně a to nejpozději ráno v daný den (jména dětí, datum, čas odchodu a podpis zákonného zástupce).

Obědy bude dovážet do domu U Rytířů restaurace Rettigovka, svačiny a pitný režim obstarají zaměstnanci galerie. Informace o dietách a alergiích vašich dětí, proto prosím dodejte nejpozději s přihláškou na galerijní příměstský tábor.

Kontaktní osoba: Šárka Večeřová, galerijní pedagožka, tel. č.: 720 972 258

 

Formuláře ke stažení zde: PŘIHLÁŠKA, K PODPISU, POKYNY K PLATBĚ, FKSP, BLIŽŠÍ INFORMACE

..................................................................................................................................................................... 

VEČERY S GALERIÍ

Přijďte a nechte se opíjet uměním …plnými doušky.

Poslední čtvrtek v měsíci, v netradičním čase mezi 17.30–20.00, kdy město pomalu usíná a člověk svou cestu ještě nechce směřovat domů, kdy obchody i galerie jsou zavřené, ale kino či divadlo ještě nezačalo, můžete prožít u nás – ve Vaší galerii v domě U Rytířů. Ta pro Vás zůstává otevřená!…a pokaždé připraví něco speciálního.

  

Podvečery budou protkány rozmanitými doprovodnými programy (začátek vždy v 17.30). Nic Vám ale nebrání v tom, jen tak si „plout“ mezi obrazy a čas si užívat jen dle Vaší vlastní představy. Třeba povídáním, nasloucháním, prostě bytím… s přáteli, i bez nich, neformálním pokračováním pracovní schůzky, během které se můžete zaposlouchat do příjemné hudby, zapojit se do programu k probíhající výstavě, nebo jen se sklenkou vína vnímat umění všemi svými smysly.

 

Večer s galerií: Evropský architekt Bohuslav Fuchs

čtvrtek 13. srpna, 20.00, dvorek domu U Rytířů

Večerní promítání dokumentu přibližující historický a současný význam díla předního tvůrce moderní české architektury Bohuslava Fuchse. Kromě ikonických Fuchsových brněnských staveb – Zemanovy kavárny či Hotelu Avion – se dokument zabývá samotným fenoménem brněnského funkcionalismu. (režisér Pavel Jirásek, 2015, 52 min)

Vstupné: zdarma k platné vstupence / rezervace není nutná

 

Změna programu vyhrazena!

...........................................................................................................................................................................

ZAPLEŤ SE (S) UMĚNÍM

...sobotní výtvarné dílny v Městské galerii Litomyšl

Výtvarné dílny jsou určené pro děti i dospělé, jednotlivé techniky jsou vybrány tak, aby je zvládli malí účastníci a při tom byly zajímavé i pro dospělé. Na dílnách se nejen seznámíte s (ne)tradičními technikami, ale můžete si vyrobit originální dárky pro sebe a své blízké. Veškerý materiál pro tvoření je pro Vás připravený v galerii. Tak neváhejte, pojďte se aktivně ponořit do světa umění a prožít klidné tvůrčí sobotní dopoledne.

  

Cena dílny: 30 Kč                                                                                                                                                               

Není-li uvedeno jinak, na dílny se nemusíte předem objednávat, při velkém počtu zájemců však budou mít přednost ti, kteří si dílnu předem zarezervují na emailu: edukace@galerie.litomysl.cz, nebo na tel. č.: 461 653 488.

Změna programu vyhrazena!

...........................................................................................................................................................................

GALERIE DĚTEM

...sobotní tvůrčí odpoledne pro rodiny s dětmi v Městské galerii Litomyšl

Změna programu vyhrazena!

..............................................................................................................................................................................

PROCHÁZKY (S) MĚSTEM

…aneb dovolte architektuře Vašeho města, aby se Vám stala průvodcem.

Čtvrtý ročník procházek Vás opět zavede za architektonicky zajímavými stavbami Vašeho města. Nečekejte však nudnou přednášku o architektuře, naopak se těšte na zajímavou a příjemnou procházku s povídáním, která Vám poodhalí mnohé o místech, jež běžně míjíte. Nabídneme Vám možnost hlubšího poznání významu a krásy staveb (v průřezu celých dějin), kterými se Litomyšl pyšní.  Budeme rádi, když se i Vy zapojíte do povídání o navštěvovaných místech a svými vzpomínkami nás doplníte. Dříve než se dostaneme k samotným domům, zaměříme se vždy na historický a urbanistický vývoj konkrétní lokality. Přesto je naším cílem udržet trasy vycházek kompaktní, aby vyhovovaly i návštěvníkům vyššího věku. Vždy se budeme snažit navštívit vybrané interiéry, jež obvykle nejsou veřejnosti přístupné, či vyhlídky poskytující netradiční pohledy na město.

  

ZDARMA

délka: 2 hodiny

bez objednávání

  

LITOMYŠL PIETNÍ IV

Pá 11. 9., 16.00

Sraz: v 16:00 před památníkem Zdeňka Kopala (Havlíčkova ulice)

I letos se budeme věnovat pietním památkám, tentokrát především moderním pomníkům z 20.–21. století. Období první republiky zanechalo v Litomyšli hned dvě vynikající pomníková díla, která mířila ke špičce tehdejší tvorby – pomníky J. A. Komenského a Bedřicha Smetany, které v padesátých letech následoval pomník Aloise Jiráska. Zářijová procházka připomene mimo ně také současné realizace na sídlišti Komenského náměstí – památník Zdeňka Kopala a stélu upomínající na litomyšlské Židy.

 

LITOMYŠL – VEŘEJNÉ PROSTORY

Pá 2.10., 16.00

​Sraz: v 16:00 u mostu před Smetanovým domem (Vodní valy)

Polistopadová Litomyšl proslula nejen svojí otevřeností vůči současné architektuře a důrazem na péči o památky, ale i systematickou kultivací a tvorbou veřejných ploch, které minulá doba zanechala v bídném stavu. Právě tímto tématem, které doprovází úvahy o míře, četnosti a oprávněnosti zásahů do zažitého obrazu míst, se budeme zabývat v červnu. Upozorníme jak na drobné intervence (dvorek pedagogické školy, Máchadlo), tak na úpravy velkých městských ploch (nábřeží, náměstí ad.).

Změna programu vyhrazena!

 

Připojujeme se také k jednorázovým litomyšlským i celorepublikovým akcím. Lázně ducha, Noc muzeí, Putování za studánkami...

     

facebook You Tube
print
Městská galerie Litomyšl • Smetanovo nám. 110 • dům U Rytířů • 570 01 Litomyšl • tel. 461 614 765

Děkujeme za spolupráci

Ministerstvo kultury Pardubický kraj město Litomyšl Litomyšlský architektonický manuál